Koncepció
Az illusztráció ma már önálló képzőművészeti műfajnak minősül, amely elválaszthatatlan a könyvtől. Szemléltetésre, kiegészítésre, magyarázatra készített kép, rajz, azaz grafika.
Miután egy könyvben elsősorban a szó az uralkodó, a szöveg szolgálatában kell állnia a díszítőelemnek, a képnek. A könyvillusztrációnak, a könyvgrafikának a feladata nem lehet azonos a falra akasztott kép feladatával, hiszen szerves tartozéka a szövegnek, s a cselekmény optikai kiegészítésére szolgál. Az illusztráció célja, hogy a szöveg ébresztette illúziót és hangulatot erősítse, határozottabb formában állítsa az olvasó elé. Éppen ezért a könyvek illusztrálása különösen fontos a gyerekek számára. Egy mesekönyvnek, egy tankönyvnek, egy ifjúsági regénynek, és bármely gyerekeknek szóló szépirodalmi műnek ma már nélkülözhetetlen tartozéka az illusztráció, amely a megrendelő és a grafikus közös munkájának gyümölcse. Az illusztrátor felelőssége óriási, hiszen rajzaival, grafikáival ő közvetít az írott tartalom és a fantázia világa között. Fontos, hogy hozzáértően fogalmazza meg képi eszközök segítségével a könyv mondanivalóját.
Összességében elmondható, hogy egy könyv vizuális szépségét az illusztrátor hatékonysága, kreatív és fantáziadús képi világa nagymértékben meghatározza. Az alkotó grafikus feladata nem más, mint az, hogy színes és maradandó vizuális élményt nyújtson az olvasó számára.